عیب یابی یخچال

آگاهی از عیب های که ممکن است برای هر یخچالی پیش بیاید به دو دلیل اهمیت دارد:

–       شاید برخی از مشکلات یخچال، نیاز به تعمیر اساسی توسط تعمیرکار یخچال ندارد و خود شما می توانید به راحتی آن را رفع کنید.

–       زمانی که مشکل حادی برای یخچال پیش بیاید و شما با تعمیرکار تماس می گیرید، در زمان پرسش سوالات از شما برای تشخیص عیب یخچال، شما بهتر می توانید به او کمک کنید.

به همین دلیل است که ما در چندین مقاله به بررسی رایج ترین مشکلات یخچال پرداخته ایم تا با توضیح مفصل در مورد آن ها، بهتر بتوانیم شما را در نگهداری و تعمیر به موقع یخچال یاری کنیم.

عیب اصلی:

یخچال در زمانی که روشن است، صدای زیاد و غیر عادی دارد.

1-    اولین دلیل صدای زیاد یخچال در هنگام کار، تراز نبودن یخچال است. زیرا باعث می شود که دور موتور دچار مشکل شده و صدای آن زیاد شود لذا شما در اولین اقدام باید از تراز بودن جای یخچال خود مطمئن شوید.

2-   اگر فن یخچال هم دچار مشکل شود، منجر به صدای زیاد در یخچال می شود و همان گونه که گفتیم برخی از سازنده های یخچال برای خنک نمودن رادیاتور و موتور، از فن استفاده می کنند و شل شدن فن و یا نقص در اتصلات آن سبب می شود که صدای زیادی تولید شود.

3-   گاهی اوقات نیز اتصالات داخل موتور شل شده است برای مثال اتصالات کمپرسور به موتور شل شده و شما به راحتی می توانید کمپرسور را با دست حرکت دهید در این زمان تعمیرکار یخچال باید این اتصالت را محکم کند به گونه ای که کمپرسور در جای خود ثابت قرار گیرد.

4-   و اما آخرین دلیل صدای زیاد و غیر عادی یخچال این است که موتور یخچال خراب شده است. اگر از موارد بالا مطمئن شدید و باز هم صدای یخچال تمام نشد شما باید به سراغ موتور یخچال بروید و مطئن شوید که سالم است یا خیر. در این صورت باید تعمیرکار یخچال، موتور ا بررسی نموده و آن را سرویس کند. در اکثر موارد، مشکل در کمپرسور موتور پیش می آید که در زمان تعمیر یخچال در صورت امکان باید کمپرسر تعمیر گردد در غیر این صورت تعمیرکار باید کمپرسور جدید را متناسب با نوع موتور یخچال جایگزین کند و در صورت نیاز یخچال را سرویس نهایی نماید یعنی گاز را تخلیه و مجددا لوله های یخچال را با گاز شارژ کند.

نکات مهم در استفاده از ماشین های ظرفشویی

ماشین های ظرفشویی نیز یکی از وسایل برقی منزل هستند که اگر چه شما را از شستن ظروف کثیف راحت می کنند ولی مسلما این وسیله نیز مصرف برق بالایی دارد لذا توصیه می شود در مواقع ضروری اقدام به استفاده از این وسیله نمایید. اما در هنگام استفاده از ماشین ظرفشویی باید نکاتی را در نظر داشت که نه تنها بتوان از آن استفاده بهینه نمود، بلکه عمر آن طولانی شده و منجر به خرابی و نیاز به تعمیر ماشین ظرفشویی نخواهد بود. این نکات عبارتند از:

1-   برای ماشین های ظرفشویی، شوینده های مخصوص تولید شده است و شما باید از این شوینده ها استفاده کنید. استفاده از شوینده های معمولی، منجر به تولید کف زیاد شده در نتیجه هم باید فشار زیادی به موتور ماشین ظرفشویی وارد شود تا کف ها دفع شده و آبکشی آن ها انجام گیرد و هم این که اگر کف ها زیاد باشد، ممکن است از درب ماشین ظرفشویی سر ریز گردد.

2-   اصول چیدمان ظروف در داخل ماشین ظرفشویی را رعایت کنید تا ماشین به خوبی بتواند ظروف را بشوید و پس از اتمام کار، کثیفی بر روی آن ها باقی نمانده باشد.

3-   هر ماشین ظرفشویی، حجم معینی دارد که در زمان خرید، متناسب با نیاز خود، این حجم را تعیین می کنید. برای مثال ماشین های ظرفشویی از 6 نفره شروع می شود و متناسب با تعداد جمعیت خانواده، می توانید اندازه بزرگتری را انتخاب کنید. لذا بیشتر از حجم ماشین ظرفشویی نباید داخل آن  ظرف قرار داد زیرا ماشین نمی تواند به خوبی ظروف را شست و شو دهد و از طرفی فشار زیادی هم به موتور وارد خواهد شد و ممکن است پس از مدتی، به دلیل خرابی، نیاز به تعمیر ماشین ظرفشویی شود.

4-   قبل از گذاشتن ظروف همانند قاشق، چنگال، چاقو و حتی کاسه هایی که امکان به هم چسبیدنشان وجود دارد، دقت داشته باشید که این ظروف را تک تک از هم جدا کنید و سپس در ماشین ظرفشویی قرار دهید تا آب به خوبی به همه آن ها برسد و ظروف به خوبی شسته شوند.

5-   ظروف چوبی، رنگ شده، ظروف آلومینیومی و نقره ای را داخل ماشین ظرفشویی قرار ندهید. ظروف آلومینیومی و نقره ای در ماشین ظرفشویی رنگشان را از دست می دهند.

6-   ظروف شیشه ای ظریف همانند کریستال ها و یا ظروفی که می دانید احتمال برخورد به هم و شکستنشان وجود دارد را داخل ماشین ظرفشویی نشویید.

7-   همان گونه که قبلا گفته ایم، برای افزایش کارایی ماشین ظرفشویی،  باید آب با فشار باشد لذا توصیه می کنیم که این وسیله با ماشین لباسشویی روشن نشود زیرا هر دو وسیله نیاز به آب فشاری دارند در نتیجه اگر هر دو همزمان با هم روشن شوند، هیچ کدام به خوبی نمی توانند وظیفه خود را انجام دهند.

نکات مهم در افزایش بازده ماشین های لباسشویی

همان گونه که در قسمت قبل نیز بیان کردیم، یکی از مهمترین عواملی که بر افزایش عمر و ماندگاری ماشین لباسشویی تاثیر می گذارد، نحوه استفاده صحیح از آن است به گونه ای که نه تنها بازده مصرف انرژی بالا باشد بلکه کمترین فشار و آسیب بدان وارد گردد. برای این منظور باید به نکاتی توجه داشت که در این مقاله به بیان ادامه این نکات می پردازیم:

8- قبل از این که ماشین لباسشویی را روشن کنید، توجه داشته باشید که لباس های شما تا چه اندازه نیاز به شستن دارند و در نتیجه دمای مورد نیاز را متناسب با این موضوع تنظیم نمایید.

9- اولین قدم پس از خرید ماشین لباسشویی، راه اندازی و نصب آن است برای این منظور حتما دفترچه راهنمای ماشین لباس شویی را مطالعه نموده و سعی کنید که نصب آن را به نمایندگی ماشین لباسشویی بسپارید تا در بروز مشکل، نمایندگی مورد نظر غرامت آن را برعهده بگیرد.

10- به هیچ عنوان مواد شوینده را با هم مخلوط شده به داخل ماشین لباسشویی نریزید چون بسیار خطرناک است. برای مثال برخی افراد همراه با پورد لباسشویی، از محلول سفیدکننده هم استفاده می کنند که در این صورت نه تنها باعث خوردگی بدنه فلزی ماشین لباسشویی می شود بلکه در برخورد با فیلتر ماشین لباسشویی، گاز خطرناک تولید می کند.

11- میزان استفاده از پودر لباسشویی را متناسب با نوع برنامه انتخابی و حجم لباس تعیین کنید زیرا اگر پودر لباسشویی زیاد باشد منجر به تولید کف زیاد می گردد به همین دلیل ماشین لباسشویی باید بیشتر کار کند تا این کف را رفع نماید و در نتیجه فشار زیادی به آن وارد می گردد.

12- بهتر است اگر لباس های شما خیلی کثیف است، ابتدا ان ها خیس کنید و سپس داخل ماشین لباسشویی قرار دهید با این کار زمان و انرژی کمتری برای خیساندن لباس توسط ماشین صرف می گردد. زیرا همان گونه که می دانید هر چه لباس کثیف تر باشد در مرحله خیساندن، ماشین باید آب و در نتیجه انرژی بیشتری استفاده کند.

13- برای شستن لباس ها و هر چیز قابل شست و شوی دیگر همانند عروسک، پرده و… متناسب با جنس آن ها، از برنامه مناسب خود استفاده کنید. همچنین در شست و شوی عروسک ها توجه داشته باشید که به آن ها آسیب نرسد.

14- اگر در حین کار ماشین لباسشویی، متوجه خرابی آن شدید، آن را از برق کشیده و با تعمیرکار ماشین لباسشویی و یا نمایندگی ماشین لباسشویی تماس بگیرید. توجه داشته باشید که تا زمان رفع عیب، از ماشین لباسشویی استفاده نکنید.

 

 

اشتباهات رایج در استفاده از ماشین لباسشویی

در قسمت قبل، برخی از اشتباهات رایج در استفاده از ماشین لباسشویی را بیان کردیم. اما قبل از این که در این مقاله به ادامه مبحث بپردازیم، لازم است بیان کنیم که این اشتباهات الزاما نباید به ماشین لباسشویی آسیب بزند بلکه منظور، تمام اشتباهاتی است که افراد حتی در شستن لباس ها نیز مرتکب می شوند:

4- دمای مناسب با توجه به نوع لباس انتخاب نمی شود.

قبل از تنظیم دمای ماشین لباسشویی، توجه کنید که لباس شما در چه حد کثیف است. برای مثال ملحفه ها و روکش ها، به دلیل نشستن گرد و غبار منزل بر روی آن ها و یا به دلیل استفاده در حین خواب و جذب عرق بدن، بسیار آلوده هستند در نتیجه نباید با آب سرد یا ولرم شسته شود زیرا میکروب ها از بین نخواهند رفت.

5- از شوینده های نامناسب استفاده می گردد.

اگر در ماشین لباسشویی، لباس کودک ریخته اید تا شسته شود، از پودرهای شوینده معطر استفاده نکنید زیرا بوی آن ها در لباس مانده و موجب حساسیت تنفسی کودک می گردد. از طرف دیگر از شما متوجه شده اید که پوست شما به برخی شوینده ها حساس است، گمان نکنید که با استفاده از این شونده در ماشین لباسشویی و بدون تماس با آن، از این حساسیت در امان هستید بلکه پس از اتمام شست و شو ، این مواد در لباس باقی مانده و به بدن شما منتقل می گردد.

6- برخی از افراد لباس های کثیف را چند روز در ماشین لباسشویی جمع می کنند.

متاسفانه اشتباه بزرگی که اکثر افراد مرتکب می شوند این است که لباس های خود را هفتگی شسته و در طول هفته، به جای ریختن لباس ها در یک سبد، آن ها را در محفظه ماشین لباسشویی جمع می کنند ولی با این کار یک هفته به میکروب ها و آلودگی ها فرصت داده اید که در درزها و منافذ دیگ ماشین لباسشویی جمع شده و نهایتا ماشین لباسشویی شما به مرور زمان آلوده می شود.

7- کفش ها با ماشین لباسشویی شسته می شود.

انجام این عمل، خطرناک ترین و کثیف ترین کار ممکن است. کفش ها، سرشار از عرق پا هستند و این عرق به حدی میکروبی است که حتی گفته می شود افراد به هیچ عنوان نباید کفش های یکدیگر را به پا کنند. حال با این اوصاف، یکی از بزرگترین اشتباهات رایج در استفاده از ماشین لباسشویی، شستن کفش ها با ماشین لباسشویی است که همانند این است که دنیایی از میکروب ها را به داخل ماشین منتقل کرده باشید.

از زمان ورود ماشین های ظرفشویی به بازار، برخی از خانم ها تمایل زیادی به خرید این وسیله پیدا کرده اند تا بتوانند بخشی از کارهای منزل را  کم نموده و بتوانند به فعالیت های بیشتری برسند. اما این وسیله برقی، هنوز زیاد در میان افراد باب نشده است و شاید یکی از دلایل عدم محبوبیت ماشین ظرفشویی این است که بسیاری از افراد به این باور هستند که شستن ظروف وقت زیادی را به خود اختصاص نمی دهد پس دلیلی ندارد که با ماشین ظرفشویی آب و برق بیشتری مصرف کنیم. اگر چه این باور افراد کاملا درست است ولی ما تصمیم گرفتیم که در این مقاله، مزایا و معایب این وسیله را بیان کنیم تا شما بهتر بتوانید تصمیم گیری درمورد خرید را انجام دهید.

مزایای استفاده از ماشین ظرفشویی

1-   برای خانم های شاغل که هم باید در بیرون از منزل کار کنند و هم باید امور خانه را اداره نمایند، ماشین ظرفشویی باعث می شود که در زمان صرفه جویی نموده و بتوانند به سایر امور خانه بپردازند.

2-   در مهمانی ها که حجم زیادی از ظروف جمع می شوند، شما می توانید با خیالی آسوده، شستن ظروف را به ماشین ظرفشویی بسپارید و خود به سراغ نظافت منزل بروید.

3-   خانم هایی هستند که به دلیل بیماری های پوستی نمی توانند با شوینده ها در تماس باشند و حتی شستن ظروف با دستکش هم کمکی به آن ها نمی کنند زیرا شرایط پوستی آن ها به گونه ای است که نمی توانند از دستکش استفاده نمایند لذا در این مواقع، ماشین ظرفشویی بهترین کمک به آن ها است.

4-   همچنین خانم ها با افزایش سن، قادر به ایستادن طولانی مدت بر روی پای خود نیستند لذا ماشین ظرفشویی در این شرایط به کمک این افراد می آید.

معایب ماشین ظرفشویی

1-   بالاخره این وسیله، با برق و آب همزمان کار می کند لذا از این نظر ممکن است برای برخی افراد رضایت بخش نباشد زیرا یک وسیله به افزایش قبض آب و برق اضافه شده است.

2-   از آنجایی که ماشین های ظرفشویی دارای محیط مرطوب و گرم هستند لذا محیط مناسبی برای رشد قارچ ها فراهم می شود و به خصوص این که به مرور زمان داخل ماشین ظرفشویی، جرم گرفته و این حالت بستر را برای تکثیر قارچ ها فراهم می کند. لذا محیط داخلی این وسیله، آلوده است.

3-   همه ظروف را نمی توان با ماشین ظرفشویی شت و شو داد.

4-   مواد شوینده ای که برای ماشین های ظرفشویی استفاده می شوند گران هستند و به همین دلیل خرید آن ها نیاز به هزینه ای بیشتر از شوینده های معمولی دارد.

نحوه جلوگیری از بو گرفتن ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی به دلیل نوع کارایی خود، بسیار مستعد بو گرفتن است. شما ظروف کثیف را داخل ماشین ظرفشویی می گذارید و مسلما در انتهای شست و شو، ظروف تمیز شده و کثیفی و ذرات غذا، در داخل ماشین ظرفشویی باقی می ماند. این ذرات اصولا به داخل فیلترها می رود ولی ممکن است که در منافذ و درز درب هم این ذرات وارد شوند و به مرور زمان با ماندگاری این ذرات، محیط داخلی ماشین ظرفشویی بو گیر شده و از آن زمان، هر ظرفی که در داخل ماشین قرار گیرد، بوی فضای داخلی را به خود می گیرد. لذا شما باید همیشه، اصولی را رعایت نمایید تا از بو گیر شدن ماشین ضرفشویی جلوگیری نمایید:

1-   در اولین مرحله، به سراغ فیلتر بروید. تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی نه تنها در جلوگیری از بو گرفتن ماشین ظرفشویی نقش مهمی دارد بلکه احتمال  خرابی و نیاز به تعمیر ماشین ظرفشویی  را نیز بسیار کم می کند. یک برنامه زمانی را در نظر داشته باشد برای مثال اگر میزان استفاده از ماشین ظرفشویی در منزل شما زیاد است، حداکثر هر دو هفته یکبار، فیلترها را بیرون آورده و تمیز کنید.

2-   مسلما در حین شستن ظروف، ذرات غذا به اجزای داخلی ماشین ظرفشویی می چسبد در نتیجه این قسمت ها نیز باید تمیز گردد برای مثال  آبپاش داخل ماشین ظرفشویی اگر ذرات به آن بچسبد، نه تنها به مرور زمان این ذرات خراب شده و فضای داخلی ماشین ظرفشویی را بو گیر می کند بلکه مسیر خروج آب از آبپاش را هم مسدود می کند.

3-   در مرحله بعد باید با یک دستمال تمیز، تمام فضای داخلی ماشین ظرفشویی و درب را تمیز کنید. مسلما در حین شست و شو، ذرات و آب، به درب پاشیده می شود و باید پس از پایان کار، درب به خوبی تمیز شود تا هم از جرم گیر شدن ماشین ظرفشویی جلوگیری کنید و هم ماشین ظرفشویی بو گیر نشود.

4-   به هیچ عنوان پس از اتمام کار ماشین ظرفشویی، درب را نبندید زیرا با این کار هوا را داخل ماشین ظرفشویی محبوس می کنید و این هوا هم بوی غذا را به خود گرفته است و هم به بوی ماده شوینده آغشته شده است لذا محبوس شدن این هوا سبب می شود که بوی بسیار بدی در داخل ماشین ظرفشویی ایجاد شود که اگر چند بار این اتفاق بیافتد، فضای داخلی به حدی بو گیر می شود که رفع آن بسیار سخت خواهد شد.